Powrót
Marketing

Ocena efektywności działań w mediach społecznościowych – czy liczba polubień i obserwujących ma znaczenie?

WHITES

Oszacowanie kluczowych wskaźników sukcesu to bardzo ważny etap budowania strategii komunikacji marki w mediach społecznościowych. Często w rozmowach Agencji i Klienta pojawia się temat odnalezienia równowagi między budową bazy obserwujących a generowaniem zaangażowania użytkowników w tworzone treści. Każdy z tych aspektów jest widoczny na profilach, a więc dostępny do oceny zarówno dla klientów, jak i konkurencji. W tym kontekście warto przyjrzeć się, kiedy i na których z tych elementów powinniśmy skoncentrować naszą uwagę.

Treści dopasowane do odbiorcy

Kluczowym podejściem będzie tutaj dopasowanie treści do potrzeb grupy docelowej, która musi dostrzec wartość w tworzonych materiałach, aby zdecydować się na polubienie naszego profilu. Przyciągająca wzrok reklama z celem pozyskiwania followersów, za którą nie będzie szedł interesujący content na profilu, sprawi, że przyrost followersów będzie widoczny, jednak stale równoważony odpływem użytkowników zniechęconych nieciekawymi materiałami tworzonymi przez markę. Brak dopasowania materiałów do grupy docelowej może odbić się również negatywnie na samym zaangażowaniu, które będzie bardzo niskie lub wręcz działające na niekorzyść marki, jeśli sentyment reakcji okaże się wyraźnie negatywny.

Zaangażowanie użytkownika jako klucz do budowania interakcji z marką

Jeśli decydujemy się na monitorowanie przyrostu liczby obserwatorów, zawsze powinniśmy wzbogacić nasz raport kluczowym wskaźnikiem określającym efektywność działań, jakim jest Engagement Rate. Naszym celem jako specjalistów jest zatrzymanie uwagi użytkownika i wciągnięcie go w rozmowę z marką lub głębsze zainteresowanie prezentowaną treścią, która zaowocuje reakcją, udostępnieniem, komentarzem lub przejściem na stronę internetową marki. 

Warto przyjrzeć się profilom, które skutecznie budują wysokie zaangażowanie. Jednym z nich jest Ceresit komunikujący się do wykonawców budowlanych z publikacjami edukacyjnymi na temat produktów, ale również treściami humorystycznymi i RTM-owymi, które pokazują dobre zrozumienie codzienności i realiów pracy grupy docelowej. Kolejnym przykładem, o którym warto wspomnieć jest Your KAYA – marka stawiająca na komunikację swojej misji i wartości, które dzieli wraz ze swoją grupą docelową, mówiąc o tematach tabu w sposób swobodny i autentyczny. 

Każdy ze wspomnianych brandów zdecydował się na zupełnie inny koncept komunikacyjny, jednak autentyczność przekazu i odnoszenie się do potrzeb i realiów grupy docelowej sprawia, że użytkownicy chętnie nawiązują dialog, co przekłada się na widoczne wskaźniki zaangażowania na profilach. Jeśli celem strategicznym obecności marki w digitalu jest budowanie zaangażowanej społeczności, to właśnie ten miernik, a nie liczba followersów, będzie kluczowym KPI, określającym efektywność prowadzonych działań. 

Podobnie będzie w przypadku takich celów komunikacyjnych jak wsparcie sprzedaży czy obsługa klienta za pomocą kanałów w mediach społecznościowych. Tutaj również powinien nas znacznie bardziej interesować wskaźnik zaangażowania na profilach oraz jego sentyment lub liczba przejść na stronę internetową, niż liczba obserwujących profil, która poza pozornym prestiżem nie wnosi realnej korzyści i nie wspiera realizacji założonych celów marki.

Podsumowując, pamiętajmy o tym, że podstawą skutecznych działań w mediach społecznościowych jest kompleksowa strategia komunikacji marki z precyzyjnie określonymi celami i odpowiednio zaprojektowaną taktyką ich realizacji. Na koniec dnia mierzymy to, co w realny sposób świadczy o efektywności naszych działań i co pozwala wyciągać wnioski, aby skutecznie i konsekwentnie realizować cele marketingowe i biznesowe naszych Klientów.

Cały ebook z raportem „Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm” znajdziesz i przeczytasz tutaj.

WHITES

form-newsletter-bg

Dołącz do Digital Insiders Network! Zapisz się na powiadomienia o wydarzeniach w Whites