Powrót
Marketing

Odkryj 10 kluczowych trendów na rynku influencerów!

Anna Mościcka

Anna Mościcka

W świecie marketingu cyfrowego nieustannie ewoluują trendy, a w centrum uwagi stale znajduje się rynek influencerów. Włączając się w dyskusję na temat dynamiki tego środowiska, przyglądamy się bliżej 10 kluczowym wnioskom, które wyłoniły się z niedawnego webinaru z udziałem naszych ekspertów. Webinar pomógł zrozumieć, jak zmienia się semantyka w obszarze marketingu influencerskiego, jakie są nowe trendy oraz jakie korzyści mogą czerpać marki przy odpowiedniej strategii współpracy. Przekonaj się, jak influencerzy przekształcają tzw. krajobraz marketingowy, jak budują relacje z markami oraz dlaczego warto śledzić rozwój mikroinfluencerów. Czytaj dalej, aby odkryć, jakie strategie przyniosą sukces w dzisiejszym świecie influencer marketingu.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem webinaru z udziałem:

prowadzonym przez Anię Mościcką, Partnerkę w agencji Whites, odpowiedzialną za rozwój obszarów biznesowych związanych z komunikacją.

1. Współprace marek globalnych z lokalnymi influencerami są naturalne.

Tak jak w przypadku niedawno ogłoszonej współpracy Igi Świątek z marką Lancôme, czy też Małgorzaty Rozenek z firmą Clarins, czy też Darii Zawiałow z YSL obserwujemy naturalne przełożenie globalnych kampanii i próbę dotarcia do lokalnych odbiorców. To, co niezwykle ważne, to właściwy dobór ambasadora do grupy docelowej danego produktu, ale także wiarygodna komunikacja i uwzględnienie lokalnego kolorytu. Ogłoszenie tych współprac niemal zawsze wywołuje dyskusję i w tym sensie działa również wizerunkowo.

iga swiatek influencer marketing

Przykład: Współpraca Igi Świątek z marką Lancôme.

2. Zmienia się semantyka w obszarze marketingu influencerskiego.

Takie określenia jak twarz marki, ambasador/ambasadorka, ikona, pojawiają się w tej chwili wymiennie z pojęciem influencera. Jeszcze niedawno pod pojęciem ambasador kryła się znana osoba, ekspert, autorytet. Dziś influencerzy często te kryteria spełniają. Trudno więc określić wyraźną granicę i rozróżnienie pomiędzy nimi. Influencer może być i często jest, ambasadorem marki, związanym z nią długofalową współpracą. Ambasador często jest osobą aktywnie działającą w mediach społecznościowych i w tym sensie również influencerem.


Przykład: Julia Wieniawa, ambasadorka marki Herrera, influencerka z 2,1 mln obserwujących na Instagramie, https://www.instagram.com/juliawieniawa/.

3. Influencerzy AI nie staną się powszechnym narzędziem.

To raczej eksperymenty marek, sposób na ciekawe zwrócenie uwagi na markę i produkt, dotarcie do młodszej grupy docelowej w niestandardowy sposób, z wykorzystaniem gorącego trendu. Jest to bezpieczne rozwiązanie w takim sensie, że marka ma 100- procentowy wpływ na kształtowanie przekazu. Istnieje jednak ryzyko zarzutów o brak wiarygodności.

Przykładem marki, która podjęła się tego eksperymentu w ostatnim czasie, jest Douglas. Marka poprzez influencerkę AI Meta_Queen promowała nową maskarę, między innymi na TikToku. Innym – marka BMW, współpracująca z influencerką Lil Miquela. Jak podkreśla Marta Wojciechowska: „taka innowacja jest konieczna”, Karolina Kaczmarczyk dodaje, że korzyścią z takich współprac jest to, że skupiają one uwagę na brandzie. 


Przykład: Współpraca marki Douglas z Meta_Queen.

Są też marki, które wyraźnie mówią, że nie będą wspierać się AI, jak np. Dove. Jak czytamy w Wirtualnych Mediach: „W najnowszej kampanii The Code pokazuje, jak AI kreuje nierealne standardy i obrazy”. 


Przykład: Kampania marki Dove, „The Code”.

4. Duże marki będą dzielić budżety pomiędzy współpracę z dużymi i mniejszymi influencerami.

Duże marki, zwłaszcza w konkurencyjnych branżach, takich jak kosmetyczna, najchętniej wchodzą w długofalowe współprace z dużymi influencerami, którzy stają się ich ambasadorami. Bardzo często jednak ten „szkielet” wzmacniają flightami mikroinfluencerskimi – podkreśla Karolina Kaczmarczyk z Galderma. I tak marka Cetaphil współpracuje rocznie z 700 influencerami. 

5. Współprace z mniejszymi influencerami mogą doskonale zbudować historię i lojalność.

Marki coraz częściej wychodzą poza schemat współpracy z wielkimi influencerami lub wspierają je mikro-kreatorami. Tego typu działania mają na celu nie tylko dotarcie do innych grup docelowych, ale także wsparcie dużych kampanii płatnych bardzo często rozliczając się barterowo.

Mniejsze konta bardzo często są wykorzystywane do działań na szerszą skalę, takich jak paczki kreatywne lub całkiem niekonwencjonalnych akcji, jak wydarzenia, spotkania, a nawet wyjazdy z ambasadorami marki.

Przykładem holistycznej współpracy z dużymi i mniejszymi kontami oraz nietypowego podejścia do współpracy jest firma oferująca zegarki D1Milano, która zaprosiła 15 twórców o różnych zasięgach zaczynających się od 50 tys. obserwujących na spędzenie 24 godzin na pustyni wraz z ciekawymi atrakcjami, dającymi wiele możliwości do tworzenia contentu.

 

D1 Milano influencer marketing
Przykład: Współpraca z D1 Milano.

6. Działania z influencerami to przede wszystkim długofalowe budowanie wizerunku. 

Ważne jest podejmowanie współprac z odpowiednimi osobami i wpisywanie ich w strategię – osadzanie ich w całym systemie działań marketingowych. To, że te działania mają długofalowy efekt wizerunkowy, nie oznacza jednak, że nie przekładają się bezpośrednio na sprzedaż. W trakcie trwania konkretnych współprac, publikacji konkretnego contentu, czasami wzbogaconego kuponami lub rabatami dla społeczności, bardzo wyraźnie i wprost widać picki sprzedażowe. Bada się to analityką, w tym np. kodami utm śledzącymi źródła ruchu na stronę, ale czasami także analizą ruchu direct.

Wiele brandów, dzięki długofalowym strategiom działań influencerskich, zbudowało silne marki, na których oparła się sprzedaż. Przykładem jest szwedzki Daniel Wellington, który jako jeden z pierwszych oparł swoją strategię głównie na influencer marketingu.

Zegarki Daniel Wellington były pokazywane przez bardzo wielu influencerów już ponad 10 lat temu, a dzięki zasięgom, które zostały przez nich wygenerowanych, marka zdobyła ponad 4 miliony obserwujących i dużo pięknego contentu do wykorzystania na swoim koncie. To właśnie DW jako jedna z pierwszych marek postanowiła wygenerować kody zniżkowe dla każdego twórcy, które bardzo mocno były promowane i testowane przez markę. 

Daniel Wellington influencer marketing 1

Daniel Wellington influencer marketing 2
Przykład: Współpraca influencerskie marki Daniel Wellington.

7. Marka musi nawiązać relację z influencerem.

W tej relacji kluczowy jest już moment wysyłania briefu i otwierania rozmów. Z perspektywy influencera – jak mówi Kamil Kiernozek – jest to pokazanie perspektywy długofalowej współpracy, jej potencjału, ale także nienachalność briefu i otwartość na szukanie niestandardowych pomysłów i koncepcji, związujących na dłużej emocjonalnie.

Z perspektywy samej marki ważne jest poszukiwanie „perfect match”, nienarzucanie pomysłu, szukanie autentyczności i wiarygodności. Brief to moment, w którym powinniśmy mówić tak, żeby ktoś, kto nie zna marki, zrozumiał jej wartość.

Przed propozycją współpracy ważna jest tak analiza contentowa, jak i kontekstowa, weryfikacja narzędziami, a także poszukiwanie autentyczności i odpowiednich osób, wpasowanie w narracje, testowanie produktów wcześniej.


Przykład: Agata Sieramska, jedna z influencerek marki Cetaphil https://www.instagram.com/agata.sieramska/.

8. Ważny jest trend przenikania się światów.

Jednocześnie, nie zawsze współprace są oczywiste i wprost wynikające z dopasowania kontekstowego. Wręcz przeciwnie – coraz częściej szuka się nieoczywistych połączeń, przenikają się obszary, np. marki kosmetyczne szukają influencerów kulinarnych i tworzą doświadczenia wielozmysłowe.

Albo tak jak w przypadku debiutanckiej współpracy Charlotte Tilbury z F1 Academy, która ustanawia firmę jako pierwszą założoną przez kobietę markę kosmetyczną, współpracującą ze światem sportu, z F1 Academy, żeńskimi mistrzostwami, które mają na celu wspieranie rozwoju 15 kobiet – kierowców w motosporcie w wieku od 16 do 25 lat.


Przykład: Ogłoszenie współpracy Charlotte Tilbury z F1 Academy

 

9. Wyrasta nowy typ mikro-influencerów.

Warto obserwować rozwój świata mikro-influencerów. Dostęp do narzędzi i możliwość zbudowania swojej społeczności demokratyzuje się coraz bardziej. Warto szukać swoich potencjalnych ambasadorów i zaczynać budować z nimi relacje jak najwcześniej. 

10. Eksperckość i edukacja są ważne.

Więcej profesjonalistów z różnych sektorów, angażuje się w tworzenie treści, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Równolegle więcej marek szuka tej specjalistycznej treści zamiast tradycyjnych lifestyle'owych. Są tu oczywiście obostrzenia, np. w Polsce lekarze nie mogą angażować się w reklamę produktów, w przeciwieństwie np. do rynku amerykańskiego. 

Obejrzyj zapis webinaru „Jak dobrze inwestować we współprace influencerskie w 2024 roku”.


Jeśli szukasz sprawdzonego partnera, który wesprze Cię w działaniach marketingowych, 
napisz do nas.

Anna Mościcka

Anna Mościcka

form-newsletter-bg

Dołącz do Digital Insiders Network! Zapisz się na powiadomienia o wydarzeniach w Whites