Powrót
Marketing

GEO – rewolucja w wyszukiwaniu marki i produktu

WHITES

Obecnie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a firmy muszą nadążać za nowymi trendami, aby utrzymać swoją konkurencyjność na rynku. Przełomem w marketingu jest generatywna sztuczna inteligencja (AI), która generuje odpowiedzi w wyszukiwarkach (Google AI Overview, Perplexity) i chatbotach (m.in. OpenAI ChatGPT, Google Gemini). 

W tym artykule przyjrzymy się, jak te zmiany wpływają na marketing i biznes oraz jak opracować strategię, aby sprostać nowym wyzwaniom. Publikacja jest podsumowaniem webinaru „GEO (Generative Engine Optimization) – rewolucja marketingu w erze AI” z udziałem naszych ekspertów:

GEO – nowy rozdział w digital marketingu

Generative Engine Optimization to koncepcja, która rewolucjonizuje sposób, w jaki marki docierają do konsumentów. Nowa strategia pozwala dostosować się do zmian zachowań użytkowników na ich ścieżce consumer journey pod wpływem AI. Wg Accenture 39% osób w wieku 18-34 lat woli odpowiedzi konwersacyjne AI od standardowych wyszukiwań w sieci.

Zrzut ekranu 2024-03-12 o 14.37.15

Maciej Woźniak, CEO i założyciel Whites, podczas webinaru podkreślił, że potrzeba informacji i zapytań od konsumentów nie zmieniła się. Zmienił się natomiast sposób uzyskiwania tych informacji. Tradycyjne wyszukiwanie staje się mniej efektywne, a na znaczeniu zyskuje konwersacyjny model interakcji, w którym sztuczna inteligencja działa jak ekspert dostępny na każde wezwanie.

Wpływ generatywnych odpowiedzi na marki i biznes

Według prognoz Gartnera spadek ruchu organicznego w wyszukiwarkach może sięgnąć nawet 25%. Jednak, jak podkreśla Maciej Woźniak, adaptacja nowych technologii potrwa lata, a firmy, które szybko dostosują się do zmian, zyskają przewagę konkurencyjną.

Zrzut ekranu 2024-03-12 o 14.34.34

Generatywna AI zmienia zasady gry, demokratyzując dostęp do wysokiej jakości wyników wyszukiwania. Nawet mniejsze serwisy, które dotychczas miały trudności z przebiciem się na pierwsze pozycje w Google, teraz mają szansę na większą ekspozycję dzięki wysokiej jakości treściom i strukturze contentu.

 

Zwiększona widoczność

Generatywne odpowiedzi w wyszukiwarkach, takie jak AI Overview, mogą znacząco zwiększyć widoczność marek. Firmy, których treści są wykorzystywane przez AI do generowania odpowiedzi, mogą liczyć na większy ruch na swoich stronach internetowych. To szczególnie ważne, ponieważ AI Overview pojawia się na samej górze wyników wyszukiwania, nad wynikami płatnymi i organicznymi, co daje markom wyjątkową szansę na przyciągnięcie uwagi użytkowników.

Lepsza jakość treści

Aby znaleźć się w generatywnych odpowiedziach, marki muszą inwestować w tworzenie wysokiej jakości treści, które są szczegółowe, dobrze zorganizowane i dostarczają wartościowych informacji. Generatywne AI preferują treści, które są kompleksowe i dokładne, co motywuje firmy do podnoszenia standardów swoich materiałów.

Wpływ na SEO i struktury stron

Generatywne odpowiedzi zmieniają sposób, w jaki firmy podchodzą do SEO. Tradycyjne metody optymalizacji mogą nie wystarczyć, aby znaleźć się w odpowiedziach generowanych przez AI. Firmy muszą skupić się na tworzeniu treści, które odpowiadają na konkretne pytania użytkowników i są dostosowane do ich intencji. Oznacza to, że struktura stron internetowych musi być zoptymalizowana pod kątem łatwego dostępu do informacji, a nie tylko pod kątem słów kluczowych.

Nowe możliwości marketingowe

Generatywne odpowiedzi otwierają nowe możliwości marketingowe dla marek. Dzięki AI Overview firmy mogą dotrzeć do użytkowników na wczesnych etapach ich ścieżki zakupowej, dostarczając im wartościowych informacji i rekomendacji. To może prowadzić do zwiększenia lojalności klientów i większej liczby konwersji. 

Potencjalne ryzyka

Mimo wielu korzyści generatywne odpowiedzi niosą ze sobą również pewne ryzyka. Jeśli treści podsuwane użytkownikowi przez AI są niedokładne lub mylące, może to negatywnie wpłynąć na wizerunek marki. Dlatego ważne jest, aby firmy monitorowały, jakie informacje są generowane na ich temat i dążyły do dostarczania precyzyjnych i rzetelnych danych. 

Kolejnym zagrożeniem jest brak obecności marki w odpowiedziach generowanych przez AI. W wielu przypadkach może to oznaczać brak kontaktu z konsumentem w wyszukiwarce, co będzie miało negatywny wpływ na biznes. 

Liderzy rynku generatywnych AI

Na czele rewolucji stoją giganci technologiczni, tacy jak OpenAI, Google, ale także Perplexity. OpenAI zainicjowało zmiany dzięki modelom językowym, które zyskały na popularności wśród marketerów. Google nie pozostaje w tyle, rozwijając własne rozwiązania oparte na generatywnej AI, takie jak Gemini, który integruje się z szeroką gamą narzędzi Google, oferując użytkownikom zaawansowane możliwości analizy i interakcji.

liderzy odpowiedzi AI

Perplexity – nowy konkurent wyszukiwarki Google

Perplexity zostało założone w 2022 roku przez zespół ekspertów z dziedziny sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego. Ich celem było stworzenie rewolucyjnego asystenta konwersacyjnego, który będzie w stanie zrozumieć i reagować na ludzkie intencje w sposób bardziej naturalny i intuicyjny niż dotychczasowe systemy AI. Firma szybko zyskała rozgłos dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do uczenia maszynowego opartego na interakcji, w którym modele AI doskonalą swoje umiejętności poprzez bezpośrednią komunikację z ludźmi.

 

Kluczowym momentem w rozwoju Perplexity było pozyskanie finansowania od takich inwestorów jak Jeff Bezos – założyciela Amazon, co pozwoliło firmie przyspieszyć prace nad przełomowymi technologiami. W ciągu zaledwie kilku miesięcy Perplexity zdobyło miliony użytkowników na całym świecie, udowadniając ogromny potencjał swojego podejścia.

perplexity 52 mln użytkowników

Funkcje i zastosowania Perplexity

Flagowym produktem Perplexity jest asystent konwersacyjny AI, który umożliwia użytkownikom zadawanie pytań w naturalnym języku i otrzymywanie zwięzłych, dokładnych odpowiedzi opartych na zweryfikowanych źródłach. Możliwe jest:

 • wyszukiwanie informacji na praktycznie każdy temat,
 • streszczanie długich dokumentów,
 • wyjaśnianie fragmentów kodu źródłowego,
 • tłumaczenie dokumentów na inne języki,
 • analizowanie danych i generowanie raportów.

Perplexity wyróżnia się możliwością zawężania obszaru wyszukiwania do określonych źródeł, takich jak publikacje akademickie, YouTube czy Reddit. Ponadto oferuje płatną subskrypcję Perplexity Pro z dostępem do zaawansowanych modeli AI i możliwością nieograniczonego przesyłania plików.

Jak działa Perplexity?

Pod maską Perplexity kryje się zaawansowana architektura przetwarzania języka naturalnego oparta na głębokich sieciach neuronowych. Wyszukiwarka analizuje kontekst i intencje zapytania użytkownika, a następnie generuje odpowiedź przy użyciu modelu językowego wytrenowanego na ogromnych korpusach danych.

Innowacją jest możliwość ciągłego uczenia się i doskonalenia modeli AI poprzez interakcje z użytkownikami. Analizując wzorce w zapytaniach i wynikach wyszukiwania, Perplexity stale poprawia dopasowanie wyników do indywidualnych potrzeb.

Ponadto Perplexity wykorzystuje zaawansowane mechanizmy weryfikacji faktów, aby zapewnić wiarygodność i aktualność prezentowanych informacji. Obejmują one sprawdzanie źródeł, identyfikację potencjalnych uprzedzeń i porównywanie z innymi źródłami.

Perplexity 60 proc wyników jak top10 Google

Czym jest Google Gemini?

Gemini to zaawansowany chatbot ze sztuczną inteligencją opracowany przez Google jako odpowiedź na sukces ChatGPT od OpenAI. Gemini został stworzony, aby zapewnić użytkownikom jeszcze bardziej zaawansowane i spersonalizowane doświadczenia interakcji z AI. Początkowo dostępny jedynie jako aplikacja webowa, Gemini został następnie zintegrowany z systemem Android, co umożliwiło użytkownikom korzystanie z niego na smartfonach. Od 5 czerwca 2024 roku Gemini zastąpił tradycyjnego Asystenta Google, oferując użytkownikom nowe możliwości.

Gemini jako asystent

Funkcje i zastosowania Gemini

Gemini to nie tylko chatbot, ale także zaawansowany asystent, który jest wbudowany w różne usługi Google, m.in. Gmail, Dokumenty Google, Arkusze Google i inne. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z Gemini, aby ułatwić sobie pracę, zarządzać kalendarzem, odpowiadać na e-maile czy generować treści. Google potwierdza, że dane użytkowników są wykorzystywane do lepszej personalizacji komunikacji i generowania bardziej trafnych odpowiedzi AI w wyszukiwarce Google w ramach funkcji AI Overview.

 

Jak działa Gemini?

Gemini działa na zasadzie zaawansowanego modelu językowego, który analizuje zapytania użytkowników i generuje odpowiedzi na podstawie szerokiego zakresu danych. Odpowiedzi są powiązane z konkretnymi miejscami w Internecie, a użytkownicy mogą kliknąć odpowiednie linki, aby uzyskać więcej informacji. W praktyce oznacza to, że Gemini może przeprowadzić użytkowników przez całą ścieżkę zakupową, wspierając ich w podejmowaniu decyzji na podstawie dostępnych informacji.

Gemini model multimodalny

AI Overview – generatywne odpowiedzi w wyszukiwarce Google

Czym jest AI Overview?

Google, przyglądając się popularności ChataGPT, przyspieszył prace nad własnymi rozwiązaniami AI, które generują odpowiedzi konwersacyjne, w tym również te w wyszukiwarce Google. 

W maju 2023 roku Google wdrożył testowo w USA i kilku krajach anglojęzycznych rozwiązanie Search Generative Experience, bardziej znane pod skrótem SGE. W maju 2024 roku rozwiązanie przeszło kolejną fazę testową, zostało nazwane AI Overview i na stałe już zagościło w wyszukiwarce.

Aktualnie Google do generowania odpowiedzi wykorzystuje model Gemini. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyników wyszukiwania, AI Overview dostarcza bardziej złożone i kontekstowe odpowiedzi, które mogą lepiej zaspokoić potrzeby użytkowników.

 

Jak działa AI Overview?

AI Overview działa na zasadzie analizy zapytania użytkownika i generowania odpowiedzi na podstawie obszernej bazy danych oraz algorytmów uczenia maszynowego. Model Gemini potrafi łączyć informacje z różnych źródeł, tworząc spójne i kompleksowe odpowiedzi. W wielu przypadkach AI Overview dostarcza treści, które są dłuższe i bardziej szczegółowe niż tradycyjne wyniki wyszukiwania. 

AI Overview w Polsce

Chociaż obecnie funkcja ta jest dostępna głównie w USA i kilku innych krajach anglojęzycznych, Google planuje jej stopniowe wprowadzanie na inne rynki, w tym do Polski. Wprowadzenie AI Overview może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki użytkownicy wyszukują informacje, oferując bardziej złożone i kontekstowe odpowiedzi bez konieczności odwiedzania wielu stron internetowych. Firmy muszą przygotować się na te zmiany, dostosowując swoje strategie SEO, aby ich treści były brane pod uwagę przez AI Overview. W naszych badaniach opieraliśmy się o wyniki dostępne w USA, aby na tej podstawie przygotować wnioski dla klientów już obecnych na tym rynku, ale także przygotować marki w Polsce na nadchodzące zmiany lokalnie. 

Wg badania Whites widoczność odpowiedzi AI Overview w różnych zapytaniach w zależności od intencji i branży 

 

 

Branża B2B Tech

W branży B2B Tech AI Overview znacząco wpływa na widoczność treści. Analizy przeprowadzone przez Whites pokazują, że treści, które są kompleksowe i dobrze zoptymalizowane, mają większe szanse na pojawienie się w AI Overview. Oznacza to, że firmy muszą inwestować w tworzenie wysokiej jakości contentu, który odpowiada na specyficzne potrzeby użytkowników. W przypadku branży B2B Tech AI Overview wyświetlało  się w 36% badanych zapytań. 

Branża Healthcare

W sektorze zdrowia AI Overview pomaga użytkownikom znaleźć szczegółowe informacje na temat różnych schorzeń i metod leczenia. Treści muszą być nie tylko dokładne, ale także dobrze zorganizowane i wzbogacone o grafiki, aby były widoczne w AI Overview. W przypadku branży Healthcare AI Overview wyświetlało się aż w 75% badanych zapytań. 

Branża Travel

W branży turystycznej AI Overview dostarcza użytkownikom praktycznych porad i rekomendacji dotyczących podróży. Treści poradnikowe są preferowane przez algorytmy AI, co oznacza, że firmy z tego sektora powinny koncentrować się na tworzeniu użytecznego i angażującego contentu. Wiele zapytań poradnikowych 33% zapytań ma odpowiedzi AI, co pokazuje, jak ważne jest dostosowanie treści do potrzeb użytkowników.

AIO wyświetlenia

featured snippet w branży

Wnioski z badań Whites nad AI Overview

Ogólne wnioski z badania za pomocą WhiteDoga

Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem narzędzia WhiteDog, które jest zaawansowanym systemem do analizy danych internetowych. Umożliwia monitorowanie i analizę treści publikowanych w Internecie, w tym na stronach internetowych, blogach, forach dyskusyjnych oraz w mediach społecznościowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat popularności, struktury i jakości treści, które dominują w wynikach wyszukiwania.

WhiteDog działa na zasadzie zbierania i przetwarzania danych z różnych źródeł internetowych. Proces ten obejmuje kilka kroków.

 1. Zbieranie danych. WhiteDog skanuje i indeksuje treści z wybranych stron internetowych oraz platform społecznościowych. Narzędzie jest w stanie przetworzyć dużą ilość danych w krótkim czasie, co pozwala na uzyskanie aktualnych i wiarygodnych wyników.
 2. Analiza treści. Po zebraniu danych WhiteDog przeprowadza szczegółową analizę treści. Obejmuje ona ocenę czynników rankingowych jak np. długości tekstu, struktury (takiej jak nagłówki, akapity, listy uporządkowane i nieuporządkowane), czy jakości linków prowadzących do analizowanych stron.
 3. Raportowanie wyników. Na podstawie przeprowadzonej analizy WhiteDog generuje raporty zawierające kluczowe wnioski. Raporty mogą zawierać informacje o preferencjach algorytmów wyszukiwarek, popularności poszczególnych tematów oraz jakości treści i linków.

Analiza AIO w WhiteDog

W badaniu przeprowadzonym za pomocą WhiteDoga wykazano, że AI Overview preferuje treści dłuższe, które są średnio o 20% dłuższe od tych z TOP3 wyników wyszukiwania. Ponadto struktura treści, zawierająca listy uporządkowane, nagłówki oraz paragrafy, odgrywa istotną rolę w tworzeniu wysokiej jakości contentu. Zauważono również rosnący udział user-generated content, szczególnie z takich domen jak reddit.com, tiktok.com i LinkedIn.com. Co więcej, serwisy będące źródłami dla AI Overview charakteryzują się profilami linkowymi wysokiej jakości – komentuje Krzysztof Kowalczuk-Fijałkowski, Innovation Lead w Whites.

Wnioski dla B2B Tech

 1. Ekspozycja w AI Overview. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania nie gwarantuje automatycznej ekspozycji w AI Overview. Znaczenie ma bardziej kompleksowość i jakość treści niż same pozycje rankingowe.

  AIO dla B2B Tech LP
  AIO dla B2B Tech blog
 2. Kompleksowość treści. Dłuższe, bardziej wyczerpujące treści mają większe szanse na zaistnienie w AI Overview.
 3. Synergia SEO i Social Media. Skuteczna strategia powinna łączyć działania SEO z aktywnością w mediach społecznościowych, co zwiększa widoczność i zasięg treści.

Wnioski dla Healthcare

 1. Zastosowanie AI Overview. 30% wyników TOP3 w tej branży stanowi źródło dla AI Overview, co wskazuje na znaczenie wysokiej jakości treści.

  AIO w HC 2
 2. Struktura treści. Treści dłuższe i bardziej zorganizowane (np. paragrafy, listy uporządkowane) lepiej radzą sobie w AI Overview.

  AIO w HC 1
 3. Liczba grafik. Większa liczba grafik w treściach poprawia ich widoczność w wynikach AI.

  AIO w HC 3

Wnioski dla Travel

 1. Poradnikowe zapytania. 32% poradnikowych zapytań miało odpowiedzi AI, co pokazuje, że tego typu treści są preferowane przez algorytmy AI.

  AIO w Travel 1
 2. Platformy społecznościowe. W wynikach AI Overview często pojawiają się treści z platform takich jak YouTube, Quora, Reddit czy TikTok, co podkreśla znaczenie angażujących i multimedialnych treści.

  AIO w Travel 2
 3. Profil linkowy. Jakościowy profil linkowy ma kluczowe znaczenie dla widoczności treści w wynikach AI.

  AIO w Travel 3

Czym się różni GEO od SEO?

GEO jest nową dziedziną dlatego, aby ją zrozumieć, najlepiej porównać ją z SEO, które jest już doskonale znane marketerom. GEO, czyli  skrót od angielskich słów Generative Engine Optimization to strategia budowania widoczności marki i jej oferty w odpowiedziach generowanych przez AI w wyszukiwarkach jak np. Google AI Overview lub w chatbotach.  SEO, czyli  skrót od angielskich słów Search Engine Optimization, oznacza optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek internetowych i głównym celem jest pozyskiwanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwarek na zapytania, aby generować odwiedziny.

Poznaj 6 różnic między GEO, a SEO. Zobacz nasze zestawienie. Pobierz infografikę, która pomoże Ci przygotować się na zmiany!

Przygotowanie do zmian

 

GEO Ready – Nowa Strategia Whites

Agencja Whites wprowadza strategię GEO Ready, jako odpowiedź na wyzwania związane z odpowiedziami AI generowanymi w wyszukiwarkach i chatbotach. Ma ona na celu ochronę przed spadkami ruchu organicznego i konwersji, zapewniając jednocześnie przewagę konkurencyjną. Strategia ta integruje SEO, Content Marketing i Social Media, co przekłada się na lepszą synergię kanałów i lepszą efektywność zainwestowanych budżetów – podkreśla Marcin Kubik, Partner i Head of Growth Whites.

Więcej o Strategii GEO Ready dowiesz się na stronie: https://www.agencjawhites.pl/strategia-geo-ready

Strategia GEO baner 

Wnioski

Generatywna AI zmienia sposób, w jaki konsumenci wyszukują informacje i wchodzą w interakcje z markami. Firmy muszą dostosować swoje strategie, aby sprostać nowym wyzwaniom i wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą AI. Implementacja strategii GEO może okazać się kluczowa dla utrzymania konkurencyjności i osiągnięcia sukcesu w zmieniającym się krajobrazie technologicznym.

Obejrzyj zapis webinaru:

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Generative Engine Optimization (GEO) to nowa dziedzina skupiona na optymalizacji pod odpowiedzi generowane przez AI w wyszukiwarkach (AI Overview Google, Perplexity) i chatbotach (Google Gemini, OpenAI ChatGPT).
Google Gemini, wcześniej znany jako Bard, to zaawansowane narzędzie w postaci chatbota AI (sztucznej inteligencji) zaprojektowane przez Google. Jego głównym zadaniem jest symulacja ludzkich konwersacji za pomocą przetwarzania języka naturalnego (NLP) i uczenia maszynowego. Aktualnie Gemini w systemach Android zastąpił Asystenta Google. 
AI Overview to określenie na wyniki wyszukiwania Google, które są rozszerzone o elementy, przygotowane przez generatywną AI. Ich forma może być różna – zawartość zależy od tego, czego szukamy. Inny widok otrzymamy dla zapytań o charakterze produktowym czy transakcyjnym, inny w przypadku zapytania poradnikowego. Za wyniki odpowiada silnik Google Gemini. 
Perplexity to interaktywne narzędzie w formie chatbota AI, które umożliwia użytkownikom zadawanie pytań w sposób naturalny. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji Perplexity AI zbiera informacje z różnych źródeł w internecie i udziela na nie odpowiedzi. Perplexity jest definiowane, jako konkurencja dla tradycyjnych wyszukiwarek, ponieważ bazuje na aktualnych danych dostępnych w ogólnych zasobach np. Youtube. 
GEO, czyli  skrót od angielskich słów Generative Engine Optimization to strategia budowania widoczności marki i jej oferty w odpowiedziach generowanych przez AI w wyszukiwarkach jak np. Google AI Overview lub w chatbotach.  SEO, czyli  skrót od angielskich słów Search Engine Optimization, oznacza optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek internetowych i głównym celem jest pozyskiwanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwarek na zapytania, aby generować odwiedziny.

Agencja Whites wprowadza strategię GEO Ready, jako odpowiedź na wyzwania związane z odpowiedziami AI generowanymi w wyszukiwarkach i chatbotach. Ma ona na celu ochronę przed spadkami ruchu organicznego i konwersji, zapewniając jednocześnie przewagę konkurencyjną. Strategia ta integruje SEO, Content Marketing i Social Media, co przekłada się na lepszą synergię kanałów i lepszą efektywność zainwestowanych budżetów.

Jeśli szukasz sprawdzonego partnera, który wesprze Cię w działaniach marketingowych, napisz do nas.

WHITES

form-newsletter-bg

Dołącz do Digital Insiders Network! Zapisz się na powiadomienia o wydarzeniach w Whites